Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av krickelin

krickelin

Kustfolk of varberg

  • februari 9, 2014
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

Kustfolk 2 Redigeraprint(1) Kustfolk of varberg

Kommer du till Kustfolk of Varberg den 1 mars?

kustfolk%20(1%20av%203)(2) Kustfolk of varberg

Lisa Hammarposse kommer vara där med sina verk. Hon gör de vackraste Raku Dolls som bland annat säljs på Artilleriet just nu. 

hammarposse(1) Kustfolk of varberg

Framställningen av dem är verkligen spännande och intressant, titta här. Jag skulle vilja ha ett kopparhuvud och en döskalle. Kanske att jag ska passa på att köpa på Kustfolk…

kustfolk%20(2%20av%203)(1) Kustfolk of varberg

Begåvade Lisa Burenius kommer också vara där med sina illustrationer. Bland annat med de tre vackra damerna som står lutade mot min vägg just nu. Och Lisa kommer ha med sig både tusch och penslar för nya skapelser under dagen, ska bli superhäftigt att se, tycker jag.

kustfolk%20(3%20av%203)(1) Kustfolk of varberg

Och en av mina bästa vänner, min promenadvän Jennie Blomqvist, @kollijox, kommer ha sina verk för skådning och fösäljning på Kustfolk. Här är vackra Air som hänger på min vägg.

Kustfolk of varberg

Och så har hon skapat tre nya Bandit Girls. Denna fick jag med mms idag, såååå fin!!

crystal%20pendant%202%20(2%20av%201) Kustfolk of varberg

Miranda Rebecca och jag kommer vara där med våra kristaller och Fair Rose Necklace med For Good Luck. Vi kommer också sälja haremsbyxorna som är så himla sköna att skrota runt i hemma eller köra yoga- passet i.

kustfolk%20(5%20av%201)%20(kopia) Kustfolk of varberg

Och jag kommer hänga upp och sälja en del av mina fotografier. Bland annat den här ovanför.

Vi kommer hålla till i lokaler som tillhör salong A Head i Varberg och de supergulliga och grymt duktiga tjejerna kommer visa Pür Minerals och göra makeup på besökande hela dagen, det kommer ju liksom en lördagskväll med party efteråt… eller?

Jag har hört många som varit sugna på bloggträff i Varberg och det är klart att det hade varit himla skoj att träffa andra bloggare. Kommer ni långväga och behöver sova över så rekommenderar jag naturligtvis hotellet jag jobbar på men också ett nytt roligt ställe i Varberg, kika på Havanna. Och ät på NAMI om du blir hungrig under ditt besök. Miranda Rebecca har lovat att baka så vi säljer enkel fika på Kustfolk såklart.

Välkomna!!

 

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av krickelin

krickelin

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier. På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen. Kontakt: kristin@krickelins.se tel: 0730-463747 Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste från krickelin

Hejdå Lovely Life

den som spar den har

Söndagskollage

Julkort från Strömma

från mig till mig

it’s pretty foggy out there today

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier.

På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen.

Kontakt:
kristin@krickelins.se
tel: 0730-463747

Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste kommentarer

  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa