Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
Bild av tant-johanna

tant-johanna

Vägen mot en ny soffa

  • juni 17, 2013
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

tumblr mnrkbtP1pJ1qjncobo4 r1 1280 Vägen mot en ny soffa

tumblr mnrkbtP1pJ1qjncobo1 1280 Vägen mot en ny soffa

Vi ska köpa en ny soffa och ni som följt mig ett tag vet vilken ångest soffor innebär för mig, kolla in denna frågestunden så förstår ni varför. Denna gången måste det bli bra har både jag och A intalat oss, nu när vi köpt drömlägenheten och gift oss. Det känns lite mer vuxet nu allting liksom. Vi ska köpa en soffa som är på riktigt. Ja redan här börjar jag svettas lite för tänk om vi nu slår till på en soffa som är aningens dyrare än vad vi brukar köpa och den inte känns bra. Ni förstår kanske prestationsångensten här, eller så gör ni inte det och då kan jag bara säga grattis. Skönt för er som inte lider av soffångest. Just nu väljer vi mellan Oscar eller Belleville från Artilleriet men vet inte riktigt vad det kommer landa på. Kanske slutar det hela med en egenbyggd variant som vi aldrig kommer sitta skönt i och som åker ut om något år eller så. Vi får se. Två saker är däremot säkra, den ska vara minst 100cm djup och inte vit. Förstättning följer!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av tant-johanna

tant-johanna

Jag heter Johanna Bradford och bor i Göteborg. Bloggen fylls ständigt på med med inspiration och nyheter med stort inredningsfokus men jag delar även med sig av det som inspirerar mig, oavsett om det gäller inredning, resor, trädgård, frukostar, mode eller annat fint. Jag driver bloggen på heltid men har även uppdrag inom styling och PR på frilansbasis och driver tillsammans med Hanna Stefansson workshops under namnet Frukostfolket. E-post:johanna@johannabradford.se Numera hittar du bloggen Johanna Bradford här.

Senaste från tant-johanna

Månadens lista – december

Nu flyttar jag mot nya äventyr

Svensk mjölk vs Svenska Mejerier

Labour and wait

By Bobo webshop

Schneider Electric

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Jag heter Johanna Bradford och bor i Göteborg. Bloggen fylls ständigt på med med inspiration och nyheter med stort inredningsfokus men jag delar även med sig av det som inspirerar mig, oavsett om det gäller inredning, resor, trädgård, frukostar, mode eller annat fint. Jag driver bloggen på heltid men har även uppdrag inom styling och PR på frilansbasis och driver tillsammans med Hanna Stefansson workshops under namnet Frukostfolket. E-post:johanna@johannabradford.se

Numera hittar du bloggen Johanna Bradford här.

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk