Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Odlingshörnan i vedboden

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

  • Inspiration

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

  • Blommor

    Odlingshörnan i vedboden

    Drömmar om en Blomsterkiosk

    Odlingsåret 2026

    Nytt jobb och min nya hemsida

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
welcome
Bild av tant-johanna

tant-johanna

Weekly Mix

  • november 1, 2015
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

 

welcomeDenna poster vill jag hänga i vår hall. Den är inte bara fin utan har även en fin och bra tanke bakom sig. Det är nämligen ett samarbete mellan ATWTP och Stilleben där överskottet av försäljningen går till Röda Korset för att stötta människor på flykt.

SFD5367388B00104246936A6A12A6768A7F_2500x

Jag håller med min bloggkollega Ulrika – hurra för autentiska kök! Här kan ni se mer av köket och resten av lägenheten som är till salu via Fantastic Frank.

otherstories

Som jag redan skrivit om har & Other Stories precis lanserat en botanik-inspirerad kollektion och jag blev extra förtjust i denna klänning.

HD_finnbodavarvsvag12_1910151

Det kanske mest ombloggade hemmet till salu just nu är detta. Stylat om Drömma Lotta och fotat av Inredningsfotografen Jesper Florbrant.

hannasroom

Portalen Hannas Room som drivs av duktiga Hanna Wessman har genomgått en förvandling och rymmer  numera även en shop med ett handplockat sortiment. Snyggt jobbat Hanna!

Hoppas att ni har haft en fin vecka!

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av tant-johanna

tant-johanna

Jag heter Johanna Bradford och bor i Göteborg. Bloggen fylls ständigt på med med inspiration och nyheter med stort inredningsfokus men jag delar även med sig av det som inspirerar mig, oavsett om det gäller inredning, resor, trädgård, frukostar, mode eller annat fint. Jag driver bloggen på heltid men har även uppdrag inom styling och PR på frilansbasis och driver tillsammans med Hanna Stefansson workshops under namnet Frukostfolket. E-post:johanna@johannabradford.se Numera hittar du bloggen Johanna Bradford här.

Senaste från tant-johanna

Månadens lista – december

Nu flyttar jag mot nya äventyr

Svensk mjölk vs Svenska Mejerier

Labour and wait

By Bobo webshop

Schneider Electric

Senaste från lovely life

Återvinning
Linnea

Odlingshörnan i vedboden

Blommor
Linnea

Drömmar om en Blomsterkiosk

Blommor
Linnea

Odlingsåret 2026

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Jag heter Johanna Bradford och bor i Göteborg. Bloggen fylls ständigt på med med inspiration och nyheter med stort inredningsfokus men jag delar även med sig av det som inspirerar mig, oavsett om det gäller inredning, resor, trädgård, frukostar, mode eller annat fint. Jag driver bloggen på heltid men har även uppdrag inom styling och PR på frilansbasis och driver tillsammans med Hanna Stefansson workshops under namnet Frukostfolket. E-post:johanna@johannabradford.se

Numera hittar du bloggen Johanna Bradford här.

Senaste kommentarer

  • Kladdkaka med vit choklad: recept, tips & varianter - Opinionsfokus om Enkel och god vit chokladkladdkaka
  • okwin om DIY: vik en vacker julstjärna i papper eller tapet
  • Charlotta om Prints av Lovisa Burfitt hos Gallerix
  • Odlingsåret 2026 - Lovely Life om Blommor jag odlar i år
  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa