Hoppa till innehållet

Samarbeta med lovely life?

Maila oss för kontakt
Sök
  • HEM
  • Inredning

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

  • Inspiration

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    En liten förvandling av en vacker ljuskrona

    Mina handgjorda blomsterlampor

    Kattungarna letar sina nya hem!

  • Blommor

    Nytt jobb och min nya hemsida

    Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

    Mina handgjorda blomsterlampor

    BLOMSTERPRESSEN – ett blomstrande nyhetsbrev

  • Recept

    När ramslöken blommar…

    Bland pappriga rosenskäror

    En betydelsefull Påskmåltid!

    Frukostnjut bland snödroppar & nybakade müslibröd!

  • BLOGGAR
  • oM OSS
  • BLOGGA HOS OSS
1155_LB_117_PR_low
Bild av krickelin

krickelin

Pärlans och Frankie på fredagen

  • november 14, 2014
  • 12:00 f m
  • Uncategorized

Frankie_krickelin-0496 För några veckor sedan hämtade jag ut det vackraste paketet från postkontoret. I skira mängder silkespapper, vackra snören och mönstrade tejpbitar så fann jag en alldeles egen Frankie Daily Journal. Frankie_krickelin-0497 Alltså den där Sofia på Mokkasin – hon är allt bra fin och generös. Tusen tack. Jag ska använda den precis som Johanna, ha den vid sängen och skriva ner lite om vad som händer varje dag under 2015. Frankie2_krickelin-0505Och en kalender. En Frankie. Januari hänger redan uppe i hallen och är snygg. Sofias shop finner du här och där kan du köpa dig et eget ex inför 2015.  Frankie_krickelin-0506   Du glömmer väl inte Kustfolk? Vi har tänkt be om hjälp med att sprida det så det är massor av folk som vill komma och dricka finkaffe på Strömma Farmlodge och möta upp oss. Så vi har fixat en påse med saker från oss alla som deltar i eventet som kommer lottas ut innan öppnandet av Kustfolk. Man delar helt enkelt vår bild på Instagram och taggar med #kustfolk så är man med om chansen att få bära hem dessa finheter. Frankie_krickelin-0501 Paljetter, Pärlans kolor  och Frankie. Inte tokigt alls. Min favorit är den med pepparmint och polka. eller kanske citrusblom… Frankie_krickelin-0511Frankie_krickelin-0502 Denna veckan. Jag har alltså köpt Oboy till mina barn för att det var så värt att se deras lyckliga ansikten i affären. Serverat pannkakor med sylt till femtonåringen varje morgon för husfridens skull.  (…jag har inte stekt pannkakor varje morgon …) Flyttat mitt skrivbord in mot väggen och kraschat min stationära Mac rakt ner i golvet. Jobbat för länge om kvällarna och köpt en tröja med trycket  YEAH… Trevlig helg nu då.

Lämna ett svar Avbryt svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.

Bild av krickelin

krickelin

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier. På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen. Kontakt: kristin@krickelins.se tel: 0730-463747 Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste från krickelin

Hejdå Lovely Life

den som spar den har

Söndagskollage

Julkort från Strömma

från mig till mig

it’s pretty foggy out there today

Senaste från lovely life

Blommor
Linnea

Nytt jobb och min nya hemsida

Återvinning
Lovely Life

Hitta snabbt delar till dina hushållsapparater

Inredning
Linnea

Nyårsdukning för 2026 – rosetter, guld och krämvitt

Inredning
Linnea

Kill your darlings – hejdå butiken och ateljén

Återvinning
Linnea

En liten förvandling av en vacker ljuskrona

Blommor
Linnea

Mina handgjorda blomsterlampor

Inspiration
Viktoria Holmgren

Kattungarna letar sina nya hem!

kattungar.kittens.cats.lovely.life.viktoria.holmgren.photography.finaste.katter
LL Favoriter
Viktoria Holmgren

Världens finaste kattungar

kattunge.viktoria.holmgren.lovely.life.kittens
Livet
Viktoria Holmgren

Sigrids kattungar!

Kristin Lagerqvist, ”Krickelin”, Jag driver en av Sveriges största livsstils-/inredningsbloggar och beskriver mig själv främst som motivatör och inspiratör. Bloggen är av slaget som peppar snarare än dissar och viljan att lyfta andra samt se ett alternativt och hållbart sätt att konsumera ligger nära hjärtat. Fokus ligger på livet vid kusten och jag har lång erfarenhet av att skapa innehåll likväl som samarbeten med små och stora företag. Här får du möta en mig – en bloggare, fotograf och kreatör som har satt livet utanför storstaden på kartan i sociala medier.

På bloggen får du ta del av det som inspirerar mig – resor, mat, inredning, mode, trädgårdsliv, böcker och mycket mer. Tillsammans med Miranda Johansson är jag en av grundarna till livsstilsmärket FGL som jag driver vid sidan av bloggen.

Kontakt:
kristin@krickelins.se
tel: 0730-463747

Numera hittar du bloggen Krickelin här

Senaste kommentarer

  • Växt-SPA - Trendenser om Växtspa
  • Nyårsdukning för 2026 - rosetter, guld och krämvitt - Lovely Life om En nyårsdukning i blått
  • 14 Boho-Scandinavian Design and Decor Ideas - om Hur jag fotograferar och redigerar
  • ekkabin om Min väg till körkortet
  • Sara om Vår nya platsbyggda bokhylla/tv-bänk